eHliník logo
Úvod → Hliník

Hliník


Hliník všeobecně


Hliník (chemická značka Al, latinsky Aluminium) je velmi lehký kov, velmi dobrý vodič elektrického proudu, široce používaný v elektrotechnice
a ve formě slitin v leteckém a automobilovém průmyslu. Mezi další významné vlastnosti hliníku patří pevnost, tvárnost, dobrá svařitelnost, vysoká odolnost vůči korozi, velmi dobrá elektrická a tepelná vodivost. Významné jsou jeho vlastnosti antistatické. Jedná se o nemagnetický materiál
a je možno ho recyklovat. V přírodě se vyskytuje ve formě sloučenin.


Nejširší uplatnění hliníku je ve formě slitin, z nichž nejznámější je slitina s mědí a hořčíkem také známá pod názvem dural. Tento kov má ve srovnání s čistým hliníkem mnohem větší tvrdost i pevnost, ale přitom si zachovává nízkou měrnou hmotnost a odolnost proti atmosférickým vlivům. Kromě duralu existuje ještě mnoho dalších slitin hliníku, například s hořčíkem či křemíkem, které se používají ke stavbě lodí, strojů apod. Čistý hliník nalézá využití v podobě tvarovaných plechů jako velmi odolná střešní krytina, nebo ve formě fólií, jako obalové materiály na potraviny.


Hliníkové profily a tyče


Hliníkové profily se uplatňují zejména v oborech, kde je vyžadována odolnost materiálu vůči korozi, nízká hmotnost, možnost povrchové
úpravy a dobrá svařitelnost.


Jedná se o profilované tyče základních tvarů, tzv. „Standardní profily“. Zde nabízíme hliníkové profily ve tvaru L, U, T, O (trubky),
I (ploché tyče), □ (jekly) a jiné.


Dále to jsou profilované tyče složitějších tvarů, tzv. „Výkresové profily“. Tyto hliníkové profily mají specifické využití, ke kterému jsou přímo vyráběné. Jedná se o profily používané například pro zasklívání oken, fasádní systémy, rámování, solární a fotovoltaické konstrukce, různé krycí a ozdobné lišty, vodící lišty, pravítka, chladiče, obklady, navíjecí tyče, zámkové profily, polotovary konstrukčních profilů, a celá řada dalších. Některé z těchto profilů Vám nabízíme ihned k prodeji, jiné jsou na objednávku. Zde je však nutno objednat větší množství. V případě zájmu jsme Vám za určitých podmínek schopni zajistit výrobu profilu dle Vašich potřeb.


Standardně dodáváme hliníkové profily ze slitin EN AW 6060, EN AW 6063, EN AW 6082.


Hliníkové profily mají až na výjimky standardní délku tyčí 6m, u větších průměrů je délka 3m. Na přání zajišťujeme krácení profilů
na kotoučových pilách s přesností ±1mm. Při krácení většího počtu kusů je řezání zpoplatněno.


Hliník systém Kombi


Systém kombi je unikátní systém složený z několika hliníkových profilů a doplňků umožňující velmi rychle a jednoduše sestavit konstrukce jako jsou např. výstavnický stánek, reklamní stojan nebo jednoduchý přístřešek. Jednotlivé hliníkové profily se dají spolu kombinovat nebo použít zvlášť. Systém zámků umožňuje konstrukce opětovně skládat a rozkládat. Záleží jen na Vás, jaké uplatnění pro tento systém najdete.


Zde Vám nabízíme ukázky z montážního videa:Hliníkové chladiče


Hliníkové chladiče jsou určeny hlavně pro elektrotechnický průmysl. Jejich využití v praxi nachází široké uplatnění všude tam, kde je kladena potřeba odvádět nadbytečné teplo z elektronických součástek. Základní délka je 3m. Dodáváme samozřejmě i menší množství.


Hliníkové dráty


Tažené hliníkové dráty jsou vyráběny metodou tažení za studena z elektrovodného hliníku (Al 99,5). Jsou základem výroby lan, kabelů, vodičů, jsou vhodné pro metalizační účely, jako vázací a tvarovací drát, a pro mnoho dalších účelů.


Dráty se vyrábí od průměru 1,6 – 13mm, ve stavu měkkém a polotvrdém do průměru 4,5mm, v tvrdém stavu v celém rozměr. sortimentu.
Dráty do průměru 4,5mm jsou dodávány v kruzích o hmotnosti 30-50 kg anebo na vratných ocelových bubnech. Prodej menšího množství (zpravidla po metrech) u sortimentu skladem je samozřejmě možný. Ihned k prodeji nabízíme následující průměry v následujících tvrdostech:
2.8 měkký ; 3.15 měkký; 3.55 měkký; 4 měkký ; 4.5 měkký ; 6 měkký


Vzhledem ke specifičnosti tohoto sortimentu Vás žádáme o zaslání Vašeho požadavku e-mailem nebo telefonicky a my se Vám obratem ozveme s cenovou nabídkou či upřesňujícími informacemi.


Ostatní rozměry a tvrdosti jsme schopni zajistit na objednávku.


Hliníkové plechy a desky


K přímému prodeji v našem internetovém obchodě nabízíme hliníkové plechy hladké ve slitině Al99,5 dle EN AW 1050A H24(polotvrdý) bez povrchové úpravy a hliníkové plechy protiskluzové ve slitině AlMg3 dle EN AW 5754 H114 v rozměrech 1000x2000, 1250x2500, 1500x3000mm.


Na objednávku zajišťujeme hliníkové plechy a desky v tloušťkách od 0,2 do 400 mm. Nabízíme hliníkové plechy bez povrchových úprav, eloxované, protiskluzové, lakované nebo leštěné ze slitin EN AW 1050, EN AW 2017, EN AW 2024, EN AW 5754, EN AW 5083, EN AW 6082, EN AW 7075, EN AW 2007 a další.


Po domluvě zajišťujeme dělení plechů, desek a kulatin na požadovaný rozměr na kotoučové pile do tl. 150 mm a délky řezu 3000 mm, na pásové pile do tl. 1 100 mm a délky řezu 2 000 mm, či přesné tvary (výpalky) na vodním paprsku do tl. 200 mm a formátu 2000 x 5000 mm.