eHliník logo
Úvod → Hliníkové profily

Hliníkové profily


Uplatnění hliníkových profilů a výrobků najdete snad ve všech oborech. V dopravě, ve stavebnictví, v automobilovém průmyslu, v letectví,
ale i v lékařství anebo potravinářství. Hliníkové profily se uplatňují zejména v oborech, kde je vyžadovaná odolnost materiálu vůči korozi,
nízká hmotnost, možnost povrchové úpravy, možnost tváření a dobrá svařitelnost.


Hliníkové profily obr.01


Výroba hliníkových profilů


Hliníkové profily jsou produkty vyrobené z hliníku nebo jeho slitin. Existuje celá řada technologií tváření, základem všech je však plastická deformace, při které se mění tvar, rozměry a fyzikální vlastnosti produktu.


K nejrozšířenějším metodám patří průtlačné lisování, válcování, kování a tažení. Většina námi dodávaných hliníkových profilů je vyráběna metodou lisování za tepla. Tato metoda spočívá v protlačování hliníkového čepu zahřátého na určitou teplotu přes lisovací nástroj (matrici), čímž se dosáhne požadovaného tvaru hliníkového profilu.


Hliníkové profily obr.02
Hliníkové profily obr.03
Hliníkové profily obr.04


Rozdělení hliníkových profilů


Hliníkové profily jsou rozdělené dle tvaru, náročnosti výroby a účelu použití hliníkových profilů do dvou kategorií na „Standardní hliníkové profily“ a „Výkresové hliníkové profily“.


Standardní hliníkové profily

Standardní hliníkové jsou profily vyráběné ve tvaru kruhových a hranatých tyčí, pravoúhlých nebo kulatých trubek nebo profilů ve tvaru L, U, T, C a jiných. Tyto profily jsou svým tvarem určené k různorodému použití. Naši nabídku standardních hliníkových profilů naleznete zde:


ploché a čtvercové hliníkové tyče - plocháče, hranoly, hliníkové kruhové tyče - kulatiny, hliníkové jekly - čtvercové,obdelníkové, hliníkové trubky, hliníkové L profily, hliníkové U profily, hliníkové T profily, hliníkové C profily, hliníkové F profilyVýkresové hliníkové profily

Výkresové hliníkové profily jsou profily vyráběné na základě individuálních požadavků. Tento typ hliníkových profilů je designovaný podle přesně definovaných potřeb konečného produktu, pro který je určený. Některé z výkresových hliníkových profilů Vám nabízíme k přímému prodeji zde:


speciální hliníkové profily, stavebnicový systém Kombi, hliníkové profily, úchytky pro fotovoltaické, solární panely a konstrukce, hliníkové chladiče, hliníková pravítkaZakázková výroba hliníkových profilů

V případě požadavku na hliníkové profily jiných tvarů či jiných slitin nám, prosím, zašlete Váš požadavek emailem nebo telefonicky. Při objednání většího množství Vám zajistíme výrobu hliníkových profilů přesně dle Vašich požadavků (výkresové dokumentace).

Hliníkové profily obr.05

Technické informace k hliníkovým profilům


Hliníkové profily nabízené na našem e-shopu standardně dodáváme ve slitinách dle:


  • EN AW 6060 - AlMgSi0,5
  • EN AW 6063 - AlMg0,7Si
  • EN AW 6082 - AlMgSi1

Hliníkové profily vedeme standardně v délkách:


  • 6 m - většina hliníkových profilů se standardní metrovou váhou
  • 3 m - profily větších rozměrů s větší metrovou váhou
  • ostatní - profily speciální

Povrchová úprava hliníkových profilů

Vzhled a kvalita povrchu hliníku a jeho slitin je pro široké použití vysoce uspokojivá i bez povrchové úpravy.
Je však mnoho důvodů pro aplikaci nějakého typu povrchové úpravy. Jednou z nejpoužívanějších metod povrchové úpravy hliníkových profilů a plechů je anodická oxidace - tzv. elox a práškové nanášení barvy.


Skladem vedeme jen velmi málo hliníkových profilů s povrchovou úpravou, avšak existují firmy, které povrchovou úpravu zajištují dodatečně. Pro více informací nás kontaktujte.


Při požadavku na větší množství povrchově upravených profilů zajišťujeme tuto úpravu na zakázku přímo z výroby.

Hliníkové profily obr.06


Délková úprava (řezání) hliníkových profilů


Na přání zákazníka zajišťujeme krácení (řezání) profilů na kotoučových pilách s přesností ±1mm. Minimální délka profilu je 50mm.
Při krácení většího počtu kusů je řezání zpoplatněno - viz sekce ceník.


Hliníkové profily obr.07
Hliníkové profily obr.08