eHliník logo
Vánoce

Dovolujeme si upozornit naše zákazníky, že naše firma bude od 22.12.2016 do 01.01.2017 uzavřena. U objednávek zaslaných do 18.12.2016 garantujeme doručení do konce roku. Ostatní objednávky budou vyřizovány postupně. Krásné svátky všem!

Úvod → Dural

Dural


Dural (z lat., „tvrdý hliník“) je obchodní označení pro různé slitiny obvykle 90–96 % hliníku a 4–6 % mědi s menšími přísadami hořčíku, manganu aj. Oproti čistému hliníku je dural jen nepatrně těžší, ale až pětkrát pevnější v tahu i tvrdší. Pevnost i tvrdost se zvyšuje tepelným opracováním
a zušlechťováním, podobně jako u ocelí. Dural se velmi snadno obrábí, ale špatně sváří či povrchově upravuje (elox). Je také špatně odolný vůči korozi.


Dural ? dural !


Velmi často se výraz dural nesprávně používá i pro ostatní slitiny hliníku, kde je dosaženo vyšší pevnosti v tahu. Složením však tyto slitiny neodpovídají složení popsanému výše. Velmi často se tak použitím slova „dural“ pouze míní pevná slitina hliníku. Není již ale specifikováno,
o jakou pevnost přesně se jedná.


Pevností hliníkových slitin se myslí pevnost v tahu, jednotkou je Megapascal - zkratka MPa .


Hodnota pevnosti je spjata s určitými vlastnostmi jednotlivých slitin, především obrobitelností. Z duralových slitin nabízíme EN AW 2007, EN AW 2017 a EN AW 2024. V těchto slitinách jsme schopni zajistit plechy, přířezy z plechů či kulatin a výpalky. Na základě Vaší poptávky Vám sdělíme, jaké slitiny jsme Vám schopni ve Vámi požadovaném rozměru (popř. tvaru) nabídnout.